Veri Yedeklemenin Önemi

Bulut teknolojisinin veri yedekleme çözümünden önce, genel anlamda veri yedeklemenin bireysel veya kurumsal yapılar için ne tür hayati önemleri var, bir görelim.

  • * Veri, aslında şirketin sahip olduğu tüm dijital varlıkların bütünüdür. Bu varlıkları kaybetmiş bir kurum, neredeyse her şeyini bir anda yitirmiş gibi olur.
  • * Sahip olduğunuz müşteri portföyü, şirket politikası esaslarının en önemlilerinden birisidir. Sizle olan iş birliğini bir başkasına kaptırmak istemezsiniz, değil mi?
  • * Mali açıdan, devlet kurumlarına karşı sorumlu olduğunu tüm ekonomik harcamalar, girişler, borç ve tahsilat tutarları da şirketinizin bir diğer hayati öneme sahip olan verileridir.
  • * Geleceğe dair yatırım niteliğinde olan proje ve planlamalarınızda, varlığınızı sürdürmek için oldukça önemlidir.
  • * Kişisel, kurumsal bilgiler ( Vergi Numaraları, İş yeri adresleri, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Bilgileri, elektronik imza ve ıslak imza sirküleri, E-mail adresleri vb.) daha çok kurumsal kimliğinizin esaslarıdır. Bunları internet ortamında veya bir başka kişi veya kurumun elinde görmeniz sizi oldukça üzecektir.
  • * Çalışanlarınızdan tutunda, bizzat şirketinizi ilgilendiren birçok önemli yazışma ve iletişim bilgilerinin başkalarının eline geçmiş olması veya bunların şantaj unsuru olarak kullanılması şimdi ve sonrasında sizleri büyük bir sıkıntıya sokacaktır.
  • * Genellikle internet ortamına bağlı olan her bilgisayar, dijital saldırı (Hacking) için birer hedeftir. Bu saldırılar, direkt verilerinizi çalmaya, sızdırmaya veya yeni bir yöntem olan verilerinizi şifreli hale getirme (kripto fidyecilik) yöntemleri ile ciddi anlamda mağduriyet yaşayabilirsiniz.

Yukarıda en çok mağduriyet yaşanan durumları kısaca ele aldık. Bunlardan biri veya birkaçının başınıza gelmiş olması, şirketiniz veya temsilcisi olduğunuz kurumun sektör hayatında dönüm noktası olabilir. Artık bu tip durumlara maruz kalan firmaların toplumda ve sektörde yarattığı sansasyonları duymayanınız kalmamıştır.

 

Teknoloji hayatımızı oldukça kolaylaştıran, hızların seri ve daha verimli şekilde halledilmesini sağlayan bir niğmet olması kadar, bireysel veya kurumsal hayatımızı çok kısa sürede karartabilme özelliğine de sahiptir. O yüzden, veri yedekleme belirli bir düzeyi aşmış kurumlar ve şirketler için hayatın biz parçası gibi mecburi ve vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

 

Yedekleme konusuna değinerek, temelde bu işlemin ne tür hayati önem taşıdığını öğrenmiş en azından yüzeysel olarak üzerinden geçmiş olduk. Dilerseniz, şimdi bulut yedeklemenin önemi konusunda biraz detaylara inelim.

Araç çubuğuna atla