Bulut Yedeklemenin Önemi

İş dünyasının, şirketlerin, web sitelerinin ve özellikle mali konularda işlemleri olan birçok kurumun son 20 yıl içerisinde en çok ihtiyaç duyduğu, hatta en çok muzdarip olduğu konulardan biri kesinlikle bulut yedekleme diyebiliriz. Data (Bilgi), internetin yaygınlaşmasının ardından kolay erişilebilir olduğu kadar, artık korunması da bir o kadar zor duruma geldi. Öyle ki, son çeyrek asrın en büyük spekülatif haberleri ve sansasyonları, genellikle veri hırsızlığı veya veri sızdırma üzerine kurgulanmış durumda.

 

Veri yedekleme konusunda son yıllarda ciddi bir bilinçlenme olsa da halen şirket için “En güvenilir yöntemlerden biri mi?” diye akıllarda soru işareti bırakan arayışlardan biri olduğu kesin.

 

Şirketlerin mali hesap akışı verileri, portföy ve yazışmalar, anlaşmalar, bilançolar ve proje / planlar gibi hayati öneme sahip olan bu tip bilgileri, mutlaka “en güvenli “şekilde muhafaza etmek istemeleri normal değil mi? Manuel olarak elbette bazı önlemler alınıyor. USB veya sabit dahili disklere veri yedeklemesi, halen kullanılan yöntemlerden birisi. Ama, teknik sorunları özellikle donanımsal sorunları göz önüne aldığımızda artık en güvenilir çözümlerden olmadığını hepimiz gibi sizlerde biliyorsunuz.

Araç çubuğuna atla